Titulinis>Naujienos>Tuberkuliozė: ligos diagnostika ir gydymas

Tuberkuliozė: ligos diagnostika ir gydymas

2016-04-26
Šiuo metu Lietuvoje sklando daug gandų, teorijų ir baisių istorijų apie įvairias infekcines ligas, viena iš jų – tuberkuliozė. Per pastaruosius kelis mėnesius girdėjome tikrai ne kelis tuberkuliozės atvejus Lietuvoje, kuomet net neįsivaizduojant diagnozės yra užkrečiami aplinkiniai – vaikai ir kiti suaugusieji. PSO (Pasaulinės Sveikatos Organizacijos) duomenimis nuo 2000 m. iki 2014 m. buvo išgydyta net 43 milijonai asmenų, tačiau vien per 2014 m. 9,6 mln. pasaulio gyventojų užsikrėtė šia liga ir, gaila, iš jų net 1,5 mln. neišgyveno. Kyla klausimas, kodėl inovacijų ir technologijų amžiuje tuberkuliozė vis dar yra viena pagrindinių infekcinių ligų, nuo kurios miršta daugiausiai žmonių visame pasaulyje? Viena esminių šios problemos priežasčių – informacijos sklaidos stoka. 

Tuberkuliozė – kas tai?
 
Tuberkuliozė – tai lėtinė, infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis). Užsikrėtus tuberkulioze, simptomai gali būti iškart ir nepastebėti, kadangi organizmas sugeba inaktyvuoti mikobakterijas – taip jos tūno organizme neaktyvioje būsenoje, nesukeldamos jokių simptomų. Šis procesas vadinamas latetine tuberkulioze. Trečdalis visos žmonijos jau yra infekuoti ir nešioja tuberkuliozės bakteriją, tačiau negali užkrėsti aplinkinių. Deja, tokiems žmonėms rizika susirgti tuberkulioze yra net 5-10% didesnė, na o tiems, kurių imuninė sistema yra sutrikusi – užsikrėtus ŽIV, blogai maitinantis, sergant diabetu, rūkant bei kontaktuojant su bakterijos platintoju, atsiranda ypač didelė susirgimo tikimybė.
 
Dar vienas gąsdinantis tuberkuliozės aspektas – šios ligos formos gali būti atsparios įvairiems antibiotikams. MDR – tai veiksmingiausiems antibiotikams kaip izoniasidui ir rifampicinui atspari tuberkuliozės forma, kuri gali atsirasti dėl netinkamo TB vaistų naudojimo arba blogos jų kokybės. Kiek rečiau pasitaiko dar sudėtingesnė tuberkuliozės forma – XDR tuberkuliozė, kuomet ligą nugalėti yra ypač sunku ir ji tampa visiškai atspari ne tik anksčiau išvardytiems antibiotikams, tačiau ir  fluorochinolonams bei kitiems injekciniams vaistams: amikacinui, kanamicinui ir kapreomicinui.   
 
Kaip užsikrečiama ir koks yra gydymo laikotarpis?
 
Tuberkuliozės mikobakterijos plinta labai paprastai – lašeliniu būdu, o pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis. Šiuo tuberkuliozės šaltiniu gali būti bet kas – čiaudintis draugas ar šeimos narys, autobuse kosėjantis nepažįstamasis, besišnekučiuojantis kolega. Labiausiai baugina tai, jog į pasirodžiusius tuberkuliozės simptomus - kosulį, silpnumą, svorio netekimą, karščiavimą ir prakaitavimą nakties metu, krūtinės skausmus, dažnai yra numojama ranka ir vietoj gydytojų konsultacijos ar tyrimų yra pasirenkamas, atrodo, lengvesnis, bet tikrai pavojingesnis kelias - toliau bendraujama su žmonėmis, keliaujama, dirbama ir gyvenama lyg niekur nieko. 

Vakarų Europoje jautriosios tuberkuliozės gydymas užtrunka 6 mėnesius ir šio gydimo ciklo kaina yra 7750 eurų. MDR tuberkuliozės gydymas gal užtrukti ilgiau nei 20 mėnesių, o tai kainuos net 55 tūkstančius eurų. Deja, PSO duomenis, pastebėta net apie 450000 naujų atsparios tuberkuliozės atvejų. Gydytis nuo XDR tuberkuliozės tenka daugiau nei 20 mėnesių, tačiau kaštų suma yra beveik keturgubai didesnė už MDR gydimo ciklą. 

Tyrimai
 
Viena priežasčių, kodėl tuberkuliozė vis dar yra plačiausiai paplitusi infekcinė liga – pavėluota diagnostika. Dažniausiai tuberkuliozės nustatymo procesas ir rezultatų pateikimas užima porą savaičių. Be abejo, pacientai, kurių rezultatai yra teigiami, privalo šią žinią sužinoti kuo anksčiau, kadangi jie ir toliau platina mikobakteriją to net nežinodami. Taip pat greitieji (ekspress) bei Mantu testai nėra visiškai informatyvūs, kad būtumėte 100% užtikrinti, jog nesergate tuberkulioze. PSO duomenimis vienas tuberkulioze sergantis asmuo gali užkrėsti net 10-15 žmonių! 
 
UAB Diamedica siūlo greitos ir patikimos diagnostikos sprendimą – Cepheid kompanijos GeneXpert sistemą, kuri suteikia galimybę nustatyti MTB kompleksą ir jo atsparumą rifampicinui tik per 2 val.  Šis tyrimas yra unikalus dėl daugelio aspektų, tačiau išskirsime pagrindinius:
•   Tai - tikro laiko PGR molekulinis ir pilnai automatizuotas tyrimas.
•   Jo atlikimui nereikalinga specializuota laboratorija, o nedidelis (spausdintuvo dydžio) Xpert  MTB/RIF analizatorius gali būti instaliuotas per 1 valandą bet kurioje PSPC, šeimos klinikoje ar ligoninėje. 
•   Darbui su sistema užtenka bet kurio laboratorijos darbuotojo, medicinos seselės ar kito darbuotojo, kuris apmokamas per keletą valandų. 
•   Tyrimas demonstruoja aukščiausią jautrumą ir specifiškumą rinkoje, kur skaičiai svyruoja 95-100%
•  Labai paprastas tyrimo protokolas: 5 min. mėginio apdorojimas specialiu tirpalu, medžiagos įlašinimas į specialią tyrimo kasetę ir atsakymas gaunamas per 2 val. 
•    Atsakymas paprastas: teigiamas (yra infekcija) arba neigiamas (nėra infekcijos) ir, jei teigiamas – ar atsparus rifampicinui, ar ne.
•   Papildomai su GeneXpert galima tirti kitas aktualias infekcijas, tokias kaip ŽIV, hepatitas C, gripas, enterovirusinis meningitas, lytiškai plintančios Chlamydia trachomatis ir Neisseria gonorrhoeae bei visą eilė kitų hospitalinių infekcijų. 
 
Diagnozės nustatymas yra vienas svarbiausių būdų sustabdant ir užkertant kelią tuberkuliozės plitimui. UAB Diamedica siūlo tik kokybiškus, patikimus ir greitus šios problemos sprendimo būdus, o su Cepheid sistema GeneXpert, tuberkuliozės tyrimas yra itin efektyvus ir rezultatai gaunami tik po 2 valandų! Daugiau informacijos rasite šiame buklete.
 
GENEXpert MTB/RIF sistemą jau naudoja šios medicinos įstaigos: Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė, VUL Santariškių klinikų filialas, Respublikinė Šiaulių ligoninė, Respublikinė Klaipėdos ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė.